دریافت دوپروانه معدنی جدید در شرکت معادن اسفندقه

  با عنایت به مطالعات فنی، تلاش‌ها، پیگیری‌های مستمر و بررسی مناطق امید‌بخش شرکت معدنی اسفندقه پس از سه دهه موفق به دریافت پروانه اکتشاف مواد معدنی مگنز، منیزیت، ورمیکولیت، کرومیت و همچنین گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری ماده معدنی نیمه قیمتی گارنت سبز در محدوده‌ای  به وسعت 10 کیلومتر مربع شد.

محدوده مرزینی یکی از قدیمی‌ترین معادن شرکت معادن اسفندقه را در خود جای داده که پروانه بهره‌برداری کرومیت مرزینی در سال 1386با وسعت 114 کیلومتر از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان(شمال) صادر شده بود. این محدوده علاوه بر مرزین شامل مواد معدنی دیگری از قبیل گارنت سبز، ورمیکولیت، منیزیت و … نیز است که متاسفانه این مواد معدنی در سایه بهره‌برداری کرومیت به دست فراموشی سپرده شده بودند ولی اکنون شرکت معادن اسفندقه با انجام تحقیقات و بررسی‌های علمی جامع و دقیق سعی در بهره‌برداری از این منابع  را دارد.

 

 

گارنت سبز (یوواروویت و دمانتوید)‌های موجود در محدوده مرزینی از قدیم به عنوان یکی از مناطق بی‌نظیر و پتانسیل‌های نادر این جواهر خاص در کشور و با نام گارنت سبز باغ برج شناخته شده است. کانی‌ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ذاتا ارزش دارند و از چند قیراط تا بیشتر قابل عرضه به بازار هستند. این دسته از مواد معدنی با اندکی فرآوری چندین برابر ارزش افزوده پیدا می‌کنند و علاوه بر صنعت در مصارف زینتی مانند زیورآلات نیز کاربرد دارند. سنگ معدنی گارنت یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین نوع سنگ‌های معدنی است که در رگه‌های خاص نقاط مختلف سطحی و عمقی معدن تشکیل می‌شود. بر اساس مجوازت صادر شده مقدار 110 کیلوگرم از ذخایر 1500 کیلوگرمی گارنت سبز موجود در این محدوده مرزینی دارای کیفیت گرید A و دارای ارزشی معادل 825 میلیون دلار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.